Mini-Symposia

1 - Mechanics of Materials 

  • 1-1 - Mechanics of Composite Materials

    Organizers: Pedro Camanho (University of Porto), Josep Costa (University of Girona)
  • 1-2 - The Virtual Concrete Lab: Modelling the Behaviour of Concrete from Fresh State to Long Term Durability

    Organizers: Günter Hofstetter (Innsbruck University), Liberato Ferrara (Politecnico di Milano)
  • 1-3 - Architected Materials

    Organizers: Katia Bertoldi (Harvard University), Damiano Pasini (McGill University), Patrick Onck (University of Groningen)
  • 1-4 - Mechanics of Textile Composite Reinforcements and Fibrous Materials

    Organizers: Philippe Boisse (Université de Lyon), Stepan Lomov (KU Leuven)
  • 1-5 - Micro and Nano Mechanics Systems

    Organizers: Horacio Espinosa (Northwestern University), Vittorio Ferrari (University of Brescia), Attilio Frangi (Politecnico di Milano), Maria F. Pantano (University of Trento)
  • 1-6 - Multiscale Modelling of Polycrystalline Materials

    Organizers: Javier Segurado (Universidad Politécnica de Madrid), Ricardo A. Lebensohn (Los Alamos National Laboratory)
  • 1-7 - Shape Memory Alloys and Related Materials - Modelling, Numerical Algorithms and Applications

    Organizers: Stefanie Reese (Aachen University), Stanisław Stupkiewicz (Institute of Fundamental Technological Research)
  • 1-8 - Topology Optimization for Additive Manufacturing

    Organizers: Fred van Keulen (TU Delft), Pierre Duysinx (Liège University), Can Ayas (TU Delft)
  • 1-9 - Modelling of Fracture in Hard and Soft Materials

    Organizers: Roberta Massabò (University of Genova), Chad Landis (University of Texas at Austin)
  • 1-10 - Graphene and Related Materials and Systems

    Organizers: Costas Galiotis (University of Patras), Nicola Pugno (University of Trento)

2 - Biomechanics

  • 2-1 - Cell Mechanics

    Organizers: José Manuel Garcia Aznar (Universidad de Zaragoza), Patrick McGarry (NUI Galway), Paolo Bisegna (University of Rome Tor Vergata)
  • 2-2 - Mechanics and Shape Control of Biological Membranes and Thin Structures

    Organizers: Marino Arroyo ( Universitat Politècnica de Catalunya-BarcelonaTech), Antonio DeSimone (SISSA - International School for Advanced Studies), Giovanni Noselli (SISSA - International School for Advanced Studies)
  • 2-3 - Mechanics of Silk: from Molecules to Orb-webs

    Organizers: Frauke Graeter (Heidelberg Institute for Theoretical Studies), Nicola Pugno (University of Trento)
  • 2-4- Mechanics of Soft Biological Tissues

    Organizers: Gerhard A. Holzapfel (Graz University of Technology), Ray W. Ogden (University of Glasgow)
  • 2-5 - Cardiovascular Biomechanics and Mechanobiology: from Basics to Clinical Applications

    Organizers: Christian Cyron (Technical University of Munich), Alessandro Veneziani (Emory University and IUSS Pavia)
  • 2-6 - Mechanics of Mineralised Tissues and Biomaterials

    Organizers: Anna Tampieri (Institute of Science and Technology for Ceramics, National Research Council), Marco Viceconti (Insigneo Institute, University of Sheffield)

3 - Continuum Mechanics

  • 3-1 - Contact Mechanics

    Organizers: Michel Raous (Laboratory of Mechanics and Acoustics - CNRS), Peter Wriggers (Leibniz Universität Hannover), Giorgio Zavarise (Università del Salento)
  • 3-2 - Homogenization Strategies for Multiphase and Active Materials

    Organizers: Issam Doghri (Université catholique de Louvain), Kostas Danas (Ecole Polytechnique), Nicolas Triantafyllidis (Ecole Polytechnique), Pedro Ponte Castañeda (University of Pennsylvania)
  • 3-3 - Material Instabilities

    Organizers: Ahmed Benallal (LMT, Ens Paris Saclay/CNRS), Henryk Petryk (Institute of Fundamental Technological Research, IPPT)
  • 3-4 - Mechanics of Granular Media: Experiments, Theory and Modelling

    Organizers: Alessandro Gajo (University of Trento), Ken Kamrin (MIT), Stefan Luding (University of Twente)
  • 3-5- Mechanics and Physics of Solids and Structures

    Organizers: Sebastien Neukirch (CNRS/UPMC), Benoit Roman (CNRS/UPMC), Keith Seffen (University of Cambridge), Francesco Dal Corso (University of Trento)
  • 3-6 - Multi-Physics of Solids at Fracture

    Organizers: Bernhard Schrefler (University of Padua), Gennady Mishuris (Aberystwyth University), Alexander Linkov (Rzeszow University of Technology), Bernd Markert (Aachen University)
  • 3-7 - Nonlinear Elasticity

    Organizers: Roger Bustamante (Universidad de Chile), Luis Dorfmann (Tufts University), Yibin Fu (Keele University), Patrizio Neff (Universitaet Duisburg-Essen)
  • 3-8 - Recent Advances in Damage Mechanics

    Organizers: Claudia Comi (Politecnico di Milano), Jean-Jacques Marigo (Ecole Polytechnique)
  • 3-9 - The Physics of Dense Granular Media

    Organizers: Robert Behringer (Duke University), Lou Kondic (New Jersey Institute of Technology), Corey O'Hern (Yale University)
  • 3-10 - Mechanics of Generalized Continua with Cohesion-adhesion Interactions and their Applications to Size-dependent Thin Structures

    Organizers: Holm Altenbach (Otto-von-Guericke-Universität Madeburg), Nikita Morozov (St.-Petersburg State University), Francesco dell'Isola (Sapienza University of Rome), Sergey Lurie (Institute of Applied Mechanics of RAS)
  • 3-11 - Generalized Continua

    Organizers: Panagiotis Gourgiotis (Durham University), Patrizio Neff (Universitaet Duisburg-Essen), Victor Eremeyev (Rzeszow University of Technology)
  • 3-12 - Rivlin’s Legacy in Solid Mechanics

    Organizers: Michel Destrade (NUI Galway), Tommaso Ruggeri (Univeristy of Bologna), Giuseppe Saccomandi (University of Perugia)
  • 3-13 - Fatigue and Tribology

    Organizers: Filippo Berto (NTNU), Michele Ciavarella (Politecnico di Bari), Daniele Dini (Imperial College London)
  • 3-14 - Symposium Honouring Professor Norman Fleck on the Occasion of his 60th Birthday

    Organizers: John Willis, Vikram Deshpande

4 - Experimental Mechanics

  • 4-1 - Experimental Micromechanics and Nanomechanics

    Organizers: Gerhard Dehm (Max-Planck-Institut für Eisenforschung), Jon Molina-Aldareguía (IMDEA Materials Institute), Miguel Monclus (IMDEA Materials Institute)
  • 4-2 - In-situ Mechanical Characterization of Materials

    Organizers: Eric Maire (INSA Lyon), Thomas Pardoen (Université catholique de Louvain)

5 - Computational  Mechanics

  • 5-1 - Advanced Strategies for Computational Modelling of Material Failure

    Organizers: Guenther Meschke (Ruhr University Bochum), Angelo Simone (TU Delft)
  • 5-2 - Cohesive-zone Modelling – Advances and Challenges

    Organizers: Albert Turón (Universitat de Girona), Giulio Alfano (Brunel University), Bent F. Sørensen (Technical University of Denmark)
  • 5-3 - Geometry and Discretization

    Organizers: Alessandro Reali (University of Pavia), Annalisa Buffa (EPFL MATH MNS)
  • 5-4 - Models and Numerical Methods for Coupled Problems in Mechanics

    Organizers: Ignacio Romero (Technical University of Madrid), Adrian Lew (Stanford University)
  • 5-5 - Non-local Models for Damage and Fracture

    Organizers: Ugo Galvanetto (University of Padua), Erkan Oterkus (University of Strathclyde)
  • 5-6 - Mechanics in Energy Harvesting and Storage

    Organizers: Alberto Salvadori (University of Brescia), Angelo Simone (TU Delft), Robert McMeeking (UC Santa Barbara)
  • 5-7 - Advances in Analytical and Discretization Methods for Discontinuities and Singularities

    Organizers: Antonio Tralli (University of Ferrara), Elena Benvenuti (University of Ferrara), N. Sukumar (University of California, Davis)

6 - Dynamics, Waves, and Metamaterials

  • 6-1 - Nonlinear Dynamics in Mechanical and Structural Systems

    Organizers: Sergey Sorokin (Aalborg University), Jon Juel Thomsen (Technical University of Denmark), Giuseppe Rega (Sapienza University of Rome)
  • 6-2 - Elastic Metamaterials

    Organizers: Alexander Movchan (University of Liverpool), Sebastian Guenneau (Aix-Marseille University), Diego Misseroni (University of Trento)
  • 6-3 - Dynamic Failure and Phase Transition in Structured Media

    Organizers: Gennady Mishuris (Aberystwyth University), Michael Nieves (Liverpool John Moores University), Andrea Piccolroaz (University of Trento), Bernd Markert (Aachen University)
  • 6-4 - Nonlinear waves in solids

    Organizers: Jüri Engelbrecht (Estonian Academy of Sciences), Aleksei Porubov (St. Petersburg State University)

7 - Structural Mechanics

  • 7-1 - Beam, Plate and Shell Finite Elements based on non-Classical Theories of Structures

    Organizers: Erasmo Carrera (Politecnico di Torino), Francisco Chinesta (Ecole Centrale de Nantes)
  • 7-2 - Steel Structures: Mechanics, Simulation and Testing

    Organizers: Nuno Silvestre (University of Lisbon), Leroy Gardner (Imperial College London)
  • 7-3 - Mechanics of Tensegrity Structures and Multifunctional Lattice Materials

    Organizers: Fernando Fraternali (University of Salerno), Robert E. Skelton (Texas A&M University)
  • 7-4 - Instabilities in Structural Mechanics and Fluid-Structure Interactions

    Organizers: Oleg Kirillov (Northumbria University), Olivier Doare (ENSTA Paristech)
  • 7-5 - New Concepts for Advanced Materials and Structures

    Organizers: Michele Brun (University of Cagliari), Vincent Pagneux (Lab Acous Univ Mans - CNRS)
  • 7-6 - Structural Analysis of Real Historic Buildings

    Organizers: Maurizio Angelillo (University of Salerno), Santiago Huerta (Universidad Politécnica de Madrid)

8 - Composite Materials and Homogenization Theory

  • 8-1 - Micromechanics-based Nonlocal Continuum Models

    Organizers: Lorenzo Bardella (University of Brescia), Samuel Forest (Mines ParisTech CNRS)
  • 8-2 - Computational Homogenization of Nonlinear Composites

    Organizers: Elio Sacco (University of Cassino and Southern Lazio), Djimédo Kondo (Université Pierre et Marie Curie), Felix Fritzen (University of Stuttgart), Sonia Marfia (University of Cassino of Southern Lazio)
  • 8-3 - Inelastic Processes in Heterogeneous Materials: Formulations, Uncertainty Quantification, Computations

    Organizers: Adnan Ibrahimbegovic (Universite de Technologie de Compiegne - Sorbonne Universites), Hermann Matthies (Technische Universtitaet Braunschweig)

9 - Multifield and Multiscale Problems 

  • 9-1 - Multi-scale Solids and Homogenization

    Organizers: Natasha Movchan (University of Liverpool), Daniel Colquitt (University of Liverpool), Ross McPhedran (University of Sydney)
  • 9-2 - Reaction Diffusion Problems in Mechanics

    Organizers: Marco Paggi (IMT School for Advanced Studies Lucca), Ricardo Ruiz Baier (Oxford University), Fabrizio Davì (Università Politecnica delle Marche)
  • 9-3 - Variational Methods in Constitutive Modelling for Multi-physics Problems

    Organizers: Anna Pandolfi (Politecnico di Milano), Laurent Stainier (Ecole Centrale Nantes), Kerstin Weinberg (Universität Siegen)
  • 9-4 - Modeling of Additive Manufacturing Processes

    Organizers: Ferdinando Auricchio (University of Pavia), Simone Morganti (University of Pavia), Ernst Rank (Technical University of Munich), Stefan Kollmannsberger (Technichal University of Munich)